Mit hoz a Brexit a német munkaerő piacon a magyaroknak?
A kérdésre még senki sem tudja a választ. De azt nem nehéz kitalálni, hogy a ma Angliában munkában levők milyen egyéni stratégiák között választhatnak.
Tanuljunk németül vagy svédül vagy franciául!
A ma Londonban dolgozók meg fognak próbálni más EU-s országokban elhelyezkedni. Ehhez nyelvet kell tanulni vagy csak fölfrissíteni a második idegennyelvből az ismereteiket. És utána elindulnak Németországba munkát keresni.
Álljunk a saját lábra!
A második túlélési stratégájuk az lehet, hogy munkavállalókból vállalkozók lesznek Angliában. Ezt azok tudják megtenni, akik nagy ismeretségi körrel rendelkeznek, belátnak egy piacot. Ezt kevesen választják majd, a németesek szerencséjére ők nem lesznek konkurensek a német munkaerő piacon.
Szerezzünk távmunkát!
A harmadik stratégia az lehet, hogy megpróbálnak a londoni magyar dolgozók távmunkát szerezni, illetve munkájukat úgy átszervezni, hogy abból távmunka legyen. Persze, az adózás itt is egy komoly kihívás.
Mit jelent ez a ma Németországban dolgozó magyaroknak?
Élesebb versenyben kell majd munkát keresniük. A már meglevő pozícióból nem biztos, hogy érdemes haza jönni, mert jó sokan haza jönnek majd Angliából. A szerencse az, hogy a helyes stratégia megválasztására még van két év. De ne felejtsük a mondást! Ki korán kel, aranyat lel.
Mi legyen akkor a Németországban dolgozók stratégiája?
Németül kell tanulni, mert így lehet bonyolultabb tudást igénylő, tehát jobban fizető és az Angliából jövőkkel versenyképes álláshoz jutni. És, ha németül tanulsz, az adózás szempontjából is jó. Miért? Azért, mert adóv-isszatérítésnél a hivatalosan kiadott nyelvtanfolyam számlát adócsökkentő alapnak veszik, és ha van utánam kellő mértékű befizetett adó, akkor még visszatérítést is kaphatok belőle. Nézzetek előre és tanuljatok, mert előnyben vagytok, nem érdemes elveszíteni egy megnyert pozíciót!